Emma Wallrup (V)

Emma Wallrup (V)

Avgången riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-06-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-06-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-06-07
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-06-07
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-04-25
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 120118-120409). Ledamot skatteutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 12, miljö- och jordbruksutskottet 12 och EU-nämnden 12. Suppleant skatteutskottet 14-, miljö-och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 14-.
  • Föräldrar

    Teologen Inga Wallrup.
  • Utbildning

    Biologiexamen, Naturresursprogrammet SLU, avslutande examen på Uppsala universitet 05.
  • Anställningar

    Intendent på Svenska Botaniska Föreningen 05-07. Projektledare, klimatkampanj på Naturskyddsföreningen Uppsala län 07-09. Projektanställd, Naturskyddsföreningen på Biologiska museet i Uppsala, Biotopia 09-10. Sommarguide, Botaniska trädgården i Uppsala 00-12. Egen firma och vikariat inom äldreomsorgen plus politiska uppdrag 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppsala 06-10. Ersättare kommunstyrelsen 06-10. Ersättare, vatten- och avfallsnämnden, Uppsala kommun 06-10. Ersättare och ledamot, kollektivtrafiknämnden, Uppsala län 06-10. Ledamot, handikapprådet 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kassör, ateljé IV våningen, 94-95. Ordförande, Frövännerna 04. Ordförande, Vänsterpartiet Uppsala 11-12.
  • Litteratur

    Deciduous trees affect small-scale floristic diversity and tree regeneration in conifer forests - i tidskriften Scandinavian Journal of Forest Research, ISSN 0282-7581, vol. 21, nr 5, s. 399-404.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel (CETA) samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada

Motion 2017/18:3950 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3950 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel CETA samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda


Utskottsberedning: 2017/18:UU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3950 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2017/18:3950 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

med anledning av prop. 2017/18:63 Några frågor om alkolås

Motion 2017/18:3949 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3949 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:63 Några frågor om alkolås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:63 Några frågor om alkolås. Bakgrund I propositionen lämnas förslag till vissa lagändringar för att uppfylla EU:s tredje


Utskottsberedning: 2017/18:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3949 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3949 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen

Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen 1        Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att utreda hur en ökad återreglering av postmarknaden kan genomföras


Utskottsberedning: 2017/18:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.