Emma Wallrup (V)

Emma Wallrup (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-06-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-06-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-06-07
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-06-07
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-04-25
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 120118-120409). Ledamot skatteutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 12, miljö- och jordbruksutskottet 12 och EU-nämnden 12. Suppleant skatteutskottet 14-, miljö-och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 14-.
  • Föräldrar

    Teologen Inga Wallrup.
  • Utbildning

    Biologiexamen, Naturresursprogrammet SLU, avslutande examen på Uppsala universitet 05.
  • Anställningar

    Intendent på Svenska Botaniska Föreningen 05-07. Projektledare, klimatkampanj på Naturskyddsföreningen Uppsala län 07-09. Projektanställd, Naturskyddsföreningen på Biologiska museet i Uppsala, Biotopia 09-10. Sommarguide, Botaniska trädgården i Uppsala 00-12. Egen firma och vikariat inom äldreomsorgen plus politiska uppdrag 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppsala 06-10. Ersättare kommunstyrelsen 06-10. Ersättare, vatten- och avfallsnämnden, Uppsala kommun 06-10. Ersättare och ledamot, kollektivtrafiknämnden, Uppsala län 06-10. Ledamot, handikapprådet 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kassör, ateljé IV våningen, 94-95. Ordförande, Frövännerna 04. Ordförande, Vänsterpartiet Uppsala 11-12.
  • Litteratur

    Deciduous trees affect small-scale floristic diversity and tree regeneration in conifer forests - i tidskriften Scandinavian Journal of Forest Research, ISSN 0282-7581, vol. 21, nr 5, s. 399-404.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:107 Samverkan mellan kommuner om samhällsorientering m.m.

Motion 2011/12:A5 av Josefin Brink m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2011/12:A5 av Josefin Brink m.fl. V med anledning av prop. 2011/12:107 Samverkan mellan kommuner om samhällsorientering m.m. Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändringar i 49 lagen 1997:238 om arbetslöshetsförsäkring och 95 lagen 1997:239


Utskottsberedning: 2011/12:AU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:A5 av Josefin Brink m.fl. (V) (doc, 51 kB)

Klimatrelaterade skatter

Interpellation 2011/12:295 av Wallrup, Emma (V)

den 20 mars Interpellation 2011/12:295 Klimatrelaterade skatter av Emma Wallrup V till miljöminister Lena Ek C Riksrevisionen har nyligen i sin rapport Klimatrelaterade skatter Vem betalar granskat användningen av klimatrelaterade skatter som är ett viktigt styrmedel för att nå riksdagens klimatmål. I rapporten

Inlämnad: 2012-03-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Klimatrelaterade skatter

Åtgärder för att minska metanutsläppen

Skriftlig fråga 2011/12:380 av Wallrup, Emma (V)

den 16 februari Fråga 2011/12:380 Åtgärder för att minska metanutsläppen av Emma Wallrup V till utrikesminister Carl Bildt M Nya uppskattningar pekar på att det nu avgår stora mängder metan från den sibiriska tundran. Metan är en mycket potent växthusgas. Det kan enligt experterna komma att bli ett stort problem

Inlämnad: 2012-02-16 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.