Emma Wallrup (V)

Emma Wallrup (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 116
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866038
E-post emma.wallrup[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-04-25
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Förnybar energi på Gotland

Interpellation 2017/18:503 av Emma Wallrup (V)

Interpellation 2017/18:503 Förnybar energi på Gotland av Emma Wallrup V till Statsrådet Ibrahim Baylan S Gotland ska vara helt oberoende av elproduktion från omvärlden. Den goda tillgången på förnybar energi i form av vind och solkraft gör att Gotland även är intressant när det gäller att pröva teknik som lagrar elöverskott

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:503 av Emma Wallrup (V) (pdf, 92 kB)

Färdtjänst

Interpellation 2017/18:491 av Emma Wallrup (V)

Interpellation 2017/18:491 Färdtjänst av Emma Wallrup V till Statsrådet Tomas Eneroth S I dag görs enkätundersökningar av färdtjänsten ute i kommunerna. Det är ca 50 procent som är missnöjda, enligt företrädare för till exempel brukarorganisationen Funktionsrätt Uppsala, trots att enkätundersökningar ofta visar upp till

Inlämnad: 2018-04-12 Svarsdatum: 2018-04-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:491 av Emma Wallrup (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Färdtjänst

Sveriges klimatmål

Interpellation 2017/18:412 av Emma Wallrup (V)

Interpellation 2017/18:412 Sveriges klimatmål av Emma Wallrup V till Statsrådet Tomas Eneroth S Sverige har ett klimatmål om att utsläppen från inrikes transporter år 2030 ska vara minst 70 procent lägre än år 2010. Nyligen presenterad statistik från Trafikverket visar att utsläppen från vägtrafiken minskade med endast

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-13 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:412 av Emma Wallrup (V) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges klimatmål

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.