Emma Wallrup(V)

Emma Wallrup (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 116
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866038
E-post emma.wallrup[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-04-25
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:295 av Wallrup, Emma (V) 27 april 2012 Klimatrelaterade skatter
Debatt om förslag 2011/12:SkU16 28 mars 2012 Allmänna motioner om punktskatter
Debatt om förslag 2011/12:SkU13 28 mars 2012 Allmänna motioner om inkomstskatter
Debatt om förslag 2011/12:MJU12 21 mars 2012 Skogspolitik

Gotland som föregångare i fråga om förnybar energi

Interpellation 2017/18:281 av Emma Wallrup (V)

Interpellation 2017/18:281 Gotland som föregångare i fråga om förnybar energi av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Ibrahim Baylan (S) Den 30 mars 2018 kommer Energimyndigheten att presentera en plan för hur Gotland ska bli helt oberoende av elproduktion från omvärlden. Den goda tillgången till förnybar energi

Inlämnad: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:281 av Emma Wallrup (V) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen

Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen 1        Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att utreda hur en ökad återreglering av postmarknaden kan genomföras


Utskottsberedning: 2017/18:TU4

Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen

Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen 1        Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU3

Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.