Emma Wallrup (V)

Emma Wallrup (V)

Avgången riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-06-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-06-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-06-07
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-06-07
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-04-25
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 120118-120409). Ledamot skatteutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 12, miljö- och jordbruksutskottet 12 och EU-nämnden 12. Suppleant skatteutskottet 14-, miljö-och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 14-.
  • Föräldrar

    Teologen Inga Wallrup.
  • Utbildning

    Biologiexamen, Naturresursprogrammet SLU, avslutande examen på Uppsala universitet 05.
  • Anställningar

    Intendent på Svenska Botaniska Föreningen 05-07. Projektledare, klimatkampanj på Naturskyddsföreningen Uppsala län 07-09. Projektanställd, Naturskyddsföreningen på Biologiska museet i Uppsala, Biotopia 09-10. Sommarguide, Botaniska trädgården i Uppsala 00-12. Egen firma och vikariat inom äldreomsorgen plus politiska uppdrag 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppsala 06-10. Ersättare kommunstyrelsen 06-10. Ersättare, vatten- och avfallsnämnden, Uppsala kommun 06-10. Ersättare och ledamot, kollektivtrafiknämnden, Uppsala län 06-10. Ledamot, handikapprådet 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kassör, ateljé IV våningen, 94-95. Ordförande, Frövännerna 04. Ordförande, Vänsterpartiet Uppsala 11-12.
  • Litteratur

    Deciduous trees affect small-scale floristic diversity and tree regeneration in conifer forests - i tidskriften Scandinavian Journal of Forest Research, ISSN 0282-7581, vol. 21, nr 5, s. 399-404.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:295 av Wallrup, Emma (V) 27 april 2012 Klimatrelaterade skatter
Debatt om förslag 2011/12:SkU16 28 mars 2012 Allmänna motioner om punktskatter
Debatt om förslag 2011/12:SkU13 28 mars 2012 Allmänna motioner om inkomstskatter
Debatt om förslag 2011/12:MJU12 21 mars 2012 Skogspolitik

Gotlandstrafiken och en grönare sjöfart

Interpellation 2014/15:718 av Emma Wallrup (V)

Interpellation 2014/15:718 Gotlandstrafiken och en grönare sjöfart av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) En väl utvecklad infrastruktur är grunden för utveckling i alla regioner. Resurser måste därför fördelas så att utveckling kan ske i hela landet. Det är inte minst av stor betydelse för att

Inlämnad: 2015-06-17 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:718 av Emma Wallrup (V) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015

Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015 1                   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2015/16:NU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Ändrad ersättning vid SJ:s förseningar

Skriftlig fråga 2014/15:539 av Emma Wallrup (V)

Fråga 2014/15:539 Ändrad ersättning vid SJ:s förseningar av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) Tågförseningarna i Sverige är av olika skäl omfattande. Många resenärer tvingas till en vardag med stor osäkerhet och stress på grund av bristande tillförlitlighet i vårt tågsystem. Förseningsstatistiken

Inlämnad: 2015-05-19 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:539 av Emma Wallrup (V) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.