Erik A Eriksson (C)

Erik A Eriksson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Jord- och skogsbrukare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-06-19 – 2014-09-29
    • Ledig 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Ordinarie 2013-06-01 – 2014-03-31
    • Ledig 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Ordinarie 2012-03-05 – 2013-04-21
    • Ledig 2011-11-22 – 2012-03-04
    • Ordinarie 2011-06-14 – 2011-11-21
    • Ledig 2011-05-11 – 2011-06-13
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-05-10
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2007-04-01 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2007-01-01 – 2007-03-31
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-11-29 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bygga strandnära

Motion 2013/14:MJ476 av Annika Qarlsson och Erik A Eriksson (C)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ476 av Annika Qarlsson och Erik A Eriksson (C) Bygga strandnära C429 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att säkerställa att översynen av strandskyddsreglerna leder till en bättre tillämpning för att förbättra


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ476 av Annika Qarlsson och Erik A Eriksson (C) (doc, 56 kB)

Radonhalten i inomhusluft

Motion 2013/14:Fö233 av Erik A Eriksson och Helena Lindahl (C)

Motion till riksdagen 2013/14:Fö233 av Erik A Eriksson och Helena Lindahl (C) Radonhalten i inomhusluft C491 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Socialstyrelsens mål. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2013/14:FöU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Fö233 av Erik A Eriksson och Helena Lindahl (C) (doc, 62 kB)

Rovdjurspolitik

Motion 2013/14:MJ430 av Anders Ahlgren och Erik A Eriksson (C)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ430 av Anders Ahlgren och Erik A Eriksson (C) Rovdjurspolitik C308 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en regionaliserad rovdjursförvaltning. Motivering Debatten kring rovdjursfrågorna har under senare tid


Utskottsberedning: 2013/14:MJU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ430 av Anders Ahlgren och Erik A Eriksson (C) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.