Erik Bengtzboe(M)

Erik Bengtzboe (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 147
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864718
E-post erik.bengtzboe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-31 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Talmansersättare 2010-10-04 – 2011-01-20
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd - ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att utöka studiestartsstödet till


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20

Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Rättssäkerheten för företag som anställer arbetskraftsinvandrare

Skriftlig fråga 2016/17:919 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:919 Rättssäkerheten för företag som anställer arbetskraftsinvandrare av Erik Bengtzboe (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Återigen nås vi via medierna av nyheter om rättslösheten för arbetskraftsinvandrare till Sverige. Det handlar om hederliga, hårt arbetande människor som

Inlämnad: 2017-02-22 Svarsdatum: 2017-03-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:919 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 80 kB)

Rättssäkerhet för arbetskraftsinvandrare

Skriftlig fråga 2016/17:838 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:838 Rättssäkerhet för arbetskraftsinvandrare av Erik Bengtzboe (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Återigen nås vi via medierna av nyheter om rättslösheten för arbetskraftsinvandrare till Sverige. Det handlar om hederliga, hårt arbetande människor som inte har gjort något

Inlämnad: 2017-02-14 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:838 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.