Erik Ezelius (S)

Erik Ezelius (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 304
Titel Yrkesofficer.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post erik.ezelius[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Talmansersättare 2014-09-29 – 2015-10-11
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-10-12 – 2015-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2017-03-14 –
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Talmansersättare 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, kulturutskottet 14- och EU-nämnden 16-.
  • Föräldrar

    Projektledaren Peter Ezelius och undersköterskan Lena Ezelius , f. Karlsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rudbecksgymnasiet, Tidaholm slutår 02. Officersexamen, Försvarshögskolan 12.
  • Anställningar

    Lärarvikarie, Tidaholm 05-06. Timanställd på ungdomscafé, Tidaholm 05-, Vitvaruförsäljare, Tidaholm 06-09. Plutonchef, Skaraborgs regemente, Skövde 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Skaraborgs tingsrätt 06-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 06-. Ordförande, kommunfullmäktig 14-. Gruppledare, kommunfullmäktig 13-14. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 13-14. Ledamot, budgetberedningen 13-14. Ersättare, tekniska nämnden 04-06. Ersättare, social- och omvårdnadsnämnden 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Tidaholms arbetarekommun 03-14. Distriktsordförande, SSU Skaraborg 05-08 och 12-14. Ledamot, Socialdemokraterna i Skaraborg 12-. Ordförande, Tidaholms arbetarekommun 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Elektrifiering av Kinnekullebanan

Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. S Elektrifiering av Kinnekullebanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en förbättrad standard på och elektrifiering av Kinnekullebanan och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Vänersjöfarten

Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. S Vänersjöfarten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen ta hänsyn till möjligheterna för en utveckling av Vänersjöfarten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sjöfarten


Utskottsberedning: 2017/18:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Livsmedelsindustrins utveckling

Motion 2017/18:2210 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2210 av Erik Ezelius m.fl. S Livsmedelsindustrins utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om livsmedelsindustrins möjligheter till framtida utveckling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den svenska självförsörjningsgraden


Utskottsberedning: 2017/18:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.