Erik Slottner (KD)

Erik Slottner (KD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 111
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post erik.slottner[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Désirée Pethrus
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-02-05 – 2018-06-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-06-30
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 22 mars 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:AU8 8 mars 2018 Arbetsmiljö och arbetstid
Debatt om förslag 2017/18:AU7 7 mars 2018 Integration

med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om beräkning av sjukpenninggrundande inkomst för personer som är med och startar en verksamhet


Utskottsberedning: 2017/18:SfU25

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler

Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att sambor ska kunna adoptera. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sambor hos vilka barnet har varit eller är


Utskottsberedning: 2017/18:CU14

Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (pdf, 92 kB)

Påföljder för unga kriminella

Interpellation 2017/18:442 av Erik Slottner (KD)

Interpellation 2017/18:442 Påföljder för unga kriminella av Erik Slottner KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Unga förbrytare utgör ett växande problem gentemot sitt omgivande samhälle. De utnyttjas också av etablerade kriminella som utförare av kriminella handlingar då eventuella påföljder drabbar

Inlämnad: 2018-03-20 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.