Störningar på webbplatsen

På måndag pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Frågor? Kontakta riksdagsinformation

Eva Flyborg(FP)

Eva Flyborg (FP)

Valkrets Göteborgs kommun
Titel Marknadsekonom
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • 1997-12-20 - 1998-10-05
    • 1994-10-03 - 1997-10-19
    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • 1997-10-20 - 1997-12-19
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Ledamot 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 - 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2000-02-24 - 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2008-11-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 - 2014-09-29
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 - 2010-12-31
    • Ordförande 2006-10-17 - 2010-10-19
    • Vice ordförande 2003-03-12 - 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kassalagen för torg och marknader

Skriftlig fråga 2013/14:149 av Flyborg, Eva (FP)

den 28 november Fråga 2013/14:149 Kassalagen för torg och marknader av Eva Flyborg (FP) till finansminister Anders Borg (M) Den 1 januari 2014 träder den nya kassalagen i kraft. Bland annat kommer då torghandel och marknader att omfattas av den. Ett problem som har uppkommit i samband

Inlämnad: 2013-11-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Järnväg Oslo-Göteborg-Köpenhamn

Skriftlig fråga 2013/14:143 av Flyborg, Eva (FP)

den 25 november Fråga 2013/14:143 Järnväg Oslo – Göteborg – Köpenhamn av Eva Flyborg (FP) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Alliansregeringen storsatsar på den svenska järnvägen. Detta är både glädjande och välbehövligt. Nu satsar även Norges regering på järnväg, bland

Inlämnad: 2013-11-25 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Självbestämmande vid livets slut

Motion 2013/14:So442 av Eva Flyborg och Helena Leander (FP, MP)

Motion till riksdagen 2013/14:So442 av Eva Flyborg och Helena Leander (FP, MP) Självbestämmande vid livets slut --001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om människors självbestämmande vid livets slut. Motivering Man kan ibland få höra att


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:So442 av Eva Flyborg och Helena Leander (FP, MP) (doc, 59 kB)