Ewa Thalén Finné(M)

Ewa Thalén Finné (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 125
Titel Ekonom
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864556
E-post ewa.thalen.finne[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-14 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-12-31
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-09-01 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:151 Fler steg för en effektivare plan- och bygglag

Motion 2016/17:3674 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2016/17:3674 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M, KD, C, L) med anledning av prop. 2016/17:151 Fler steg för en effektivare plan- och bygglag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att analysera vilka detaljplanebestämmelser kommunen ställer upp


Utskottsberedning: 2016/17:CU20

Motion 2016/17:3674 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3674 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:159 Avlägsnande – en ny form av särskild handräckning

Motion 2016/17:3672 av Tuve Skånberg m.fl. (KD, M, C)

Motion till riksdagen 2016/17:3672 av Tuve Skånberg m.fl. (KD, M, C) med anledning av prop. 2016/17:159 Avlägsnande – en ny form av särskild handräckning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta 18 § regeringens förslag till l ag om ändring i lagen (1990:746) om betalningsföreläggande


Utskottsberedning: 2016/17:CU13

Motion 2016/17:3672 av Tuve Skånberg m.fl. (KD, M, C) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3672 av Tuve Skånberg m.fl. (KD, M, C) (pdf, 80 kB)

Byggande på jordbruksmark

Interpellation 2016/17:414 av Ewa Thalén Finné (M)

Interpellation 2016/17:414 Byggande på jordbruksmark av Ewa Thalén Finné (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Två uppmärksammade domar från Mark- och miljööverdomstolen (Möd) har nyligen slagit fast att det inte är lagligt att bygga hus på jordbruksmark. Båda fallen har rört markägare som har velat bygga

Inlämnad: 2017-03-30 Svarsdatum: 2017-05-09 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:414 av Ewa Thalén Finné (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.