Ewa Thalén Finné (M)

Ewa Thalén Finné (M)

Förste vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 1
Titel Ekonom
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864556
E-post ewa.thalen.finne[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2017-10-11 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-14 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-12-31
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-09-01 – 2017-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-01-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi20 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi20 av Mikael Odenberg m.fl. (m) med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Anställningsstöd för långtidsarbetslösa Regeringen föreslår att ett förstärkt anställningsstöd införs under år 1999 för arbetslösa med långa inskrivningstider på arbetsförmedlingen.


Utskottsberedning: --1998/99:FiU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m.

Motion 1998/99:Bo16 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo16 av Knut Billing m.fl. (m) med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m. Inledning I propositionen föreslås att det gällande kravet på enkel majoritet för att en bostadsrättsförening skall kunna besluta om förvärv av ett hus för ombildning


Utskottsberedning: --1998/99:BoU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:77 Eftergift vid återbetalning av bostadsbidragen m.m.

Motion 1998/99:Bo10 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo10 av Knut Billing m.fl. (m) med anledning av prop. 1998/99:77 Eftergift vid återbetalning av bostadsbidrag m.m. Inledning I propositionen föreslås en uppmjukning av reglerna för eftergift vid återbetalning av bostadsbidrag samt att reglerna för tillämpning av vissa äldre bestämmelser


Utskottsberedning: ----1998/99:BoU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.