Ewa Thalén Finné (M)

Ewa Thalén Finné (M)

Förste vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 1
Titel Ekonom
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864556
E-post ewa.thalen.finne[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2017-10-11 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-14 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-12-31
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-09-01 – 2017-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-01-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kretsloppsbaserade åtgärder för att motverka stranderosion

Skriftlig fråga 2008/09:776 av Thalén Finné, Ewa (m)

den 23 mars Fråga 2008/09:776 Kretsloppsbaserade åtgärder för att motverka stranderosion av Ewa Thalén Finné (m) till miljöminister Andreas Carlgren (c) Flera kommuner i främst södra Sverige har omfattande problem med stranderosion. Pilotfallet har i flera år varit Ystads kommun som

Inlämnad: 2009-03-23 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Polishögskola i Malmö

Motion 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m) Polishögskola i Malmö m1298 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en polishögskola i Malmö. Motivering Öresundsbron, fyra stora hamnar och närheten till storstaden Köpenhamn gör


Utskottsberedning: 2008/09:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m) (doc, 45 kB)

ESS och Max-lab

Motion 2008/09:Ub457 av Christine Jönsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub457 av Christine Jönsson m.fl. (m) ESS och Max-lab m1955 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett fortsatt arbete för att få ESS-anläggningen till Sverige. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Ub457 av Christine Jönsson m.fl. (m) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.