Ewa Thalén Finné (M)

Ewa Thalén Finné (M)

Förste vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 1
Titel Ekonom
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864556
E-post ewa.thalen.finne[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2017-10-11 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-14 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-12-31
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-09-01 – 2017-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-01-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Återupptagande av persontrafiken på Lommabanan

Motion 2010/11:T417 av Boriana Åberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T417 av Boriana Åberg m.fl. (M) Återupptagande av persontrafiken på Lommabanan m1693 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjligheterna till ett återupptagande av persontrafiken på Lommabanan. Motivering Järnvägssträckan


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T417 av Boriana Åberg m.fl. (M) (doc, 49 kB)

Förändring av masterutbildningen

Motion 2010/11:Ub301 av Ewa Thalén Finné (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub301 av Ewa Thalén Finné (M) Förändring av masterutbildningen m1401 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att masterutbildningen delas upp i två delar, dels en mer teoretisk som är forskarförberedande, dels en


Utskottsberedning: 2010/11:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub301 av Ewa Thalén Finné (M) (doc, 48 kB)

Nordiska rådet

Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) Nordiska rådet m1439 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering De nordiska ländernas politik och samarbeten har genom historien sammanflätats


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.