Ewa Thalén Finné (M)

Ewa Thalén Finné (M)

Förste vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 1
Titel Ekonom
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864556
E-post ewa.thalen.finne[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2017-10-11 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-14 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-12-31
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-09-01 – 2017-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-01-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Strandskyddet

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) Strandskyddet M1129 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om strandskyddet. Motivering Strandskyddet är en viktig del i bevarandet av Sveriges natur – och fritidsliv. Reglerna


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 59 kB)

Stranderosion

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) Stranderosion M1560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2013/14:CU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 63 kB)

Skärpta insatser mot illegal handel med tobak

Motion 2013/14:So592 av Kajsa Lunderquist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So592 av Kajsa Lunderquist m.fl. (M) Skärpta insatser mot illegal handel med tobak M1888 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till ökade insatser mot den illegala handeln med tobak. Motivering Illegal


Utskottsberedning: 2013/14:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So592 av Kajsa Lunderquist m.fl. (M) (doc, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.