Faradj Koliev(S)

Faradj Koliev (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 249
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865714
E-post faradj.koliev[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Leif Nysmed
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-09 – 2017-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:CU20 17 maj 2017 Fler steg för en effektivare plan- och bygglag
Statsministerns frågestund 30 mars 2017 Statsministerns frågestund
Frågestund 2 mars 2017 Frågestund

Stigmatisering av ekonomiskt utsatta människor

Skriftlig fråga 2016/17:1195 av Faradj Koliev (S)

Fråga 2016/17:1195 Stigmatisering av ekonomiskt utsatta människor av Faradj Koliev (S) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Stigmatisering är inte ett nytt fenomen utan har existerat i alla samhällen i alla tider. Det som är nytt är hur stigmatisering påverkar människors möjligheter till ett

Inlämnad: 2017-04-04 Svarsdatum: 2017-04-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1195 av Faradj Koliev (S) (pdf, 80 kB)

Rankningar som diplomatiskt verktyg

Skriftlig fråga 2016/17:1194 av Faradj Koliev (S)

Fråga 2016/17:1194 Rankningar som diplomatiskt verktyg av Faradj Koliev (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) På senare tid har förekomsten av rankningar ökat kraftigt. Det rör sig om regionala, nationella och internationella rankningar av olika slag och inom en rad olika områden. I en alltmer globaliserad

Inlämnad: 2017-04-04 Svarsdatum: 2017-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1194 av Faradj Koliev (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.