Peter Hultqvist(S)

Peter Hultqvist (S)

Försvarsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 46
Titel Styrelseordförande/Redaktör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2011-04-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-04-08 – 2011-04-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-04-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Vice ordförande 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Vice ordförande 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Vice ordförande 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Vice ordförande 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2011-05-18 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2011-04-14 – 2014-10-03
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2014-10-03 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kommunala beslut och säkerhetspolitiska intressen

Svar på skriftlig fråga 2017/18:555 besvarad av Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Fö2018/00021/RS Försvarsdepartementet Försvarsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:555 av Sofia Damm (KD) Kommunala beslut och säkerhetspolitiska intressen Sofia Damm har frågat civilministern vad han avser att göra för att säkerställa att kommuner inte agerar mot svenska säkerhetspolitiska intressen.

Svarsdatum: 2018-01-10 Frågeställare: Sofia Damm (KD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:555 besvarad av Försvarsminister Peter Hultqvist (S) (docx, 92 kB)

Åtgärder för att höja den civila beredskapen

Svar på skriftlig fråga 2017/18:545 besvarad av Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Svar på fråga 2017/18:545 av John Widegren (M) Åtgärder för att höja den civila beredskapen John Widegren har frågat mig om jag och regeringen avser att gå vidare med Försvarsberedningens förslag eller att höja den civila beredskapen på annat sätt. Försvarsberedningens delrapport Motståndskraft som jag tog emot

Svarsdatum: 2018-01-10 Frågeställare: John Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:545 besvarad av Försvarsminister Peter Hultqvist (S) (docx, 93 kB)

Ledning för ett starkare försvar

Svar på skriftlig fråga 2017/18:486 besvarad av Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Fö2017/01711/MFI Försvarsdepartementet Försvarsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:486 av Mikael Oscarsson (KD) Ledning för ett starkare försvar Mikael Oscarsson har frågat mig när jag avser fatta beslut alternativt lägga fram en proposition för att Försvarsmakten ska kunna påbörja en omlokalisering

Svarsdatum: 2017-12-29 Frågeställare: Mikael Oscarsson (KD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:486 besvarad av Försvarsminister Peter Hultqvist (S) (docx, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.