Fredrik Eriksson (SD)

Fredrik Eriksson (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Projektledare.
Född år 1975

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-22 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-10-22 – 2014-12-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 141022-141221). Ledamot konstitutionsutskottet 15-.
  • Utbildning

    Förvaltningsprogrammet, Göteborgs universitet.
  • Anställningar

    Projektledare, Västra Götalandsregionen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Partille.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:KU20 18 juni 2018 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2017/18:KU26 16 maj 2018 Några ändringar i riksdagsordningen
Debatt om förslag 2017/18:KU36 18 april 2018 Författningsfrågor
Debatt om förslag 2017/18:KU15 11 april 2018 Översyn av Riksrevisionen - grundlagsfrågor

med anledning av prop. 2017/18:105 Ny dataskyddslag

Motion 2017/18:3998 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3998 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson båda SD med anledning av prop. 2017/18:105 Ny dataskyddslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rätten att bli glömd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:KU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3998 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3998 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av framst. 2017/18:RS5 Några ändringar i riksdagsordningen

Motion 2017/18:3993 av Fredrik Eriksson och Jonas Millard (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3993 av Fredrik Eriksson och Jonas Millard båda SD med anledning av framst. 2017/18:RS5 Några ändringar i riksdagsordningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avslå riksdagsstyrelsens förslag i den del som avser att suppleanter inte


Utskottsberedning: 2017/18:KU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3993 av Fredrik Eriksson och Jonas Millard (båda SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3993 av Fredrik Eriksson och Jonas Millard (båda SD) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2017/18:59 Ett utvidgat straffrättsligt skydd för transpersoner

Motion 2017/18:3960 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3960 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson båda SD med anledning av prop. 2017/18:59 Ett utvidgat straffrättsligt skydd för transpersoner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa samtliga grunder för


Utskottsberedning: 2017/18:KU14 2017/18:KU14,2018/19:KU2,2017/18:KU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3960 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3960 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.