Fredrik Eriksson (SD)

Fredrik Eriksson (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Projektledare.
Född år 1975

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-22 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-10-22 – 2014-12-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 141022-141221). Ledamot konstitutionsutskottet 15-.
  • Utbildning

    Förvaltningsprogrammet, Göteborgs universitet.
  • Anställningar

    Projektledare, Västra Götalandsregionen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Partille.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:KU20 18 juni 2018 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2017/18:KU26 16 maj 2018 Några ändringar i riksdagsordningen
Debatt om förslag 2017/18:KU36 18 april 2018 Författningsfrågor
Debatt om förslag 2017/18:KU15 11 april 2018 Översyn av Riksrevisionen - grundlagsfrågor

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

med anledning av prop. 2014/15:88 Statens stöd till dagspressen

Motion 2014/15:3066 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3066 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson SD med anledning av prop. 2014/15:88 Statens stöd till dagspressen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda ett avskaffande av det statliga presstödet. Motivering


Utskottsberedning: 2014/15:KU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3066 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (SD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:3066 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (SD) (pdf, 63 kB)

Överskottsmålet och den demografiska situationen

Skriftlig fråga 2014/15:308 av Fredrik Eriksson (SD)

Fråga 2014/15:308 Överskottsmålet och den demografiska situationen av Fredrik Eriksson SD till Finansminister Magdalena Andersson S I SVT:s Agenda den 8 mars 2015 anförde finansminister Magdalena Andersson något kryptiskt förändringar i den demografiska situationen sedan år 1997 som en av de huvudsakliga orsakerna till

Inlämnad: 2015-03-13 Besvarare: Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:308 av Fredrik Eriksson (SD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.