Gunilla Nordgren(M)

Gunilla Nordgren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Titel Civilekonom.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865926
E-post gunilla.nordgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2012-11-08 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Placeringen av EMA

Skriftlig fråga 2017/18:403 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2017/18:403 Placeringen av EMA av Gunilla Nordgren (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Sverige har goda förutsättningar att ligga i topp när det gäller forskning. Tyvärr förlorade vi nyligen omröstningen i EU om placeringen av EU:s läkemedelsmyndighet EMA, där Stockholm var den

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:403 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 76 kB)

Behovet att bygga nya skyddsrum

Interpellation 2017/18:253 av Gunilla Nordgren (M)

Interpellation 2017/18:253 Behovet att bygga nya skyddsrum av Gunilla Nordgren (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I en ny rapport från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, konstateras att de skyddsrum som finns i dag kan ge plats åt 7 miljoner invånare, vilket är otillräckligt

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:253 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 78 kB)

Migrationsverkets skuld till kommunerna

Skriftlig fråga 2017/18:393 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2017/18:393 Migrationsverkets skuld till kommunerna av Gunilla Nordgren (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Under flera års tid har jag ställt frågor till och debatterat med den förre migrationsministern angående Migrationsverkets skuld till kommunerna. Senast fick jag svaret att skulden skulle arbetas

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:393 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.