Gunilla Svantorp (S)

Gunilla Svantorp (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 22
Titel Folkhögskolelärare/Fil.mag.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865755
E-post gunilla.svantorp[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-08
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14 och kulturutskottet 10 och 14-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Jan Erik Karlsson och Ritva Karlsson.
  • Utbildning

    3-årigt ekonomiskt gymnasium, Arvika 83. Fil.mag. (pedagogik, svenska och statsvetenskap) 01. Folkhögskollärarexamen 09.
  • Anställningar

    Redovisningsbiträde, Redovisningsbyrån i Årjäng 84-85. Dagbarnvårdare, Årjängs kommun 87-99. Fritidshemspersonal 99-01. Utredare, barnomsorgen 01-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Årjängs kommun 98-10, vice ordförande 11. Ledamot, socialnämnden och barn- och utbildningsnämnden. Landstingsfullmäktig, Värmland 02-10. Ledamot, landstingsstyrelsen 02-10 och arbetsutskottet 05-06. Vice ordförande, personalutskottet 02-10, ordförande 06-10. Landstingsråd och landstingsstyrelsens vice ordförande 06-10. Regionfullmäktig, Värmland 02-10. Ersättare, regionstyrelsen 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och sekreterare, Årjängs arbetarekommun 99-16. Ordförande, ABF Värmland 04-08 och 13-. Ordförande, Konstfrämjandet Värmland 12-16.
  • Bostadsort

    Årjäng

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur

Motion 2018/19:1788 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1788 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för kraftfulla investeringar i väg och järnväg och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1788 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:1788 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Isbrytning i Vänern

Motion 2018/19:1769 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1769 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Isbrytning i Vänern Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om isbrytning samt vikten av lika konkurrens mellan hamnarna och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vänern är EU:s största insjö och stora


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1769 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1769 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Bevara LSS-lagens intentioner

Motion 2018/19:2134 av Lars Mejern Larsson och Gunilla Svantorp (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2134 av Lars Mejern Larsson och Gunilla Svantorp båda S Bevara LSS-lagens intentioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att intentionerna bakom LSS-lagstiftningen ska gälla och tillkännager detta för regeringen. Motivering Lagen om stöd


Utskottsberedning: 2018/19:SoU12

Motion 2018/19:2134 av Lars Mejern Larsson och Gunilla Svantorp (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2134 av Lars Mejern Larsson och Gunilla Svantorp (båda S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.