Gustav Fridolin (MP)

Gustav Fridolin (MP)

Utbildningsminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 39
Titel Folkhögskollärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-07-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-06-30
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 –
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-01-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2004-10-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-06-16 – 2012-06-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-06-15
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-10-14
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06 och 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 02-06sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03 och EU-nämnden 10-11. Suppleant försvarsutskottet 02-04, finansutskottet 02-03, EU-nämnden 02-06 och 11-12, lagutskottet 03-04, socialförsäkringsutskottet 04-06, civilutskottet 10-11, näringsutskottet 10-11 och utrikesutskottet 10-11. Ledamot krigsdelegationen 11-14. Suppleant riksdagens valberedning 10-11. Statsråd (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Brandmannen Hans Jönsson och företagaren Carina Fridolin.
  • Utbildning

    Fil.kand., mellanösternkunskap, Institutionen för orientaliska språk, Stockholms universitet 09. Folkhögskollärarexamen, Linköpings universitet 09.
  • Anställningar

    Reporter, Kalla fakta TV4, 06-08. Folkhögskollärare, Svenska Missionförbundets skolor 07-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Högskolan Gotlands styrelse 10-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom 99-03, partistyrelseledamot 04-06 och 10-. Styrelseledamot, Miljöjournalisternas Förening 08-09. Medlem, Sveriges Författarförbund 08-. Språkrör, Miljöpartiet de gröna 11-.
  • Litteratur

    Från Vittsjö till världen - Om global apartheid och alla oss som vill någon annanstans (06), Blåsta! - Nedskärningsåren som formade en generation (09), Kanal! - Lärobok för gymnasiet i Medier, Samhälle och Kommunikation (11, tillsammans med Daniel Hemberg), Maskiner och Människor - En skrift om arbete och framtidstro (11, tillsammans med Ulf Bodach Söderström) och Morfar skrev inga memoarer (13).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Interpellation 2017/18:520 av Åsa Westlund (S)

Interpellation 2017/18:520 Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder av Åsa Westlund S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Kunskapen om hur skolgången fungerar för barn med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar NPF är låg. Den information som trots allt finns tyder på att skolan för dessa

Inlämnad: 2018-04-27 Svarsdatum: 2018-05-21 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:520 av Åsa Westlund (S) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Förskolor och skolor fria från pornografiskt material

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1178 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

U2018/01759/S U2018/01782/S Utbildningsdepartementet Utbildningsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner S Porrfri skola och fråga 2017/18:1178 av Åsa Eriksson S Förskolor och skolor fria från pornografiskt material Maria Andersson Willner S har frågat mig vilka åtgärder jag som

Svarsdatum: 2018-04-25 Frågeställare: Åsa Eriksson (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1178 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) (docx, 98 kB)

Porrfri skola

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1174 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

U2018/01759/S U2018/01782/S Utbildningsdepartementet Utbildningsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner S Porrfri skola och fråga 2017/18:1178 av Åsa Eriksson S Förskolor och skolor fria från pornografiskt material Maria Andersson Willner S har frågat mig vilka åtgärder jag som

Svarsdatum: 2018-04-25 Frågeställare: Maria Andersson Willner (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1174 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) (docx, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.