Hanif Bali (M)

Hanif Bali (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 177
Titel Webbutvecklare.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865702
E-post hanif.bali[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-16 och näringsutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 10-.
  • Föräldrar

    Said Bali och Marzieh Rezai.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Upplands Väsby 03-06.
  • Anställningar

    Säljare, God El 06. Webmaster, Moderata Ungdomsförbundet 06-07. Webbutvecklare, Moderaterna 07-08. Webbutvecklare, Moderaterna i Stockholm 08-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby 06-07. Kommunfullmäktig, Solna 14- och ersättare 10-14. Ledamot, barn-och utbildningsnämnden, Upplands Väsby 05. Ledamot, tekniska nämnden, Upplands Väsby 06-07. Ledamot, miljönämnden, Solna 08-10. Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Solna 14-.
  • Bostadsort

    Solna

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Uranbrytning

Interpellation 2017/18:410 av Hanif Bali (M)

Interpellation 2017/18:410 Uranbrytning av Hanif Bali M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Sveriges geologiska undersökning SGUsom kartlägger var potentialen finns för att utvinna innovationskritiska metaller, fick 2016 i uppdrag att analysera tillgången på dessa metaller i gruvavfall och berggrund.

Inlämnad: 2018-03-01 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:410 av Hanif Bali (M) (pdf, 84 kB)

Life science och medtech

Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. M Life science och medtech Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en utvecklad samverkan mellan life science- och medtechnäringen, akademin och hälso- och sjukvården i syfte att tillgängliggöra forskning


Utskottsberedning: 2017/18:FiU34 2017/18:NU12 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 21 Energi

Motion 2017/18:3897 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3897 av Lars Hjälmered m.fl. M Utgiftsområde 21 Energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 21 Energi enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att satsa på energiforskning med en inriktning


Utskottsberedning: 2017/18:NU22 2017/18:NU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3897 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3897 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.