Hans Rothenberg(M)

Hans Rothenberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 226
Titel Affärsutvecklare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864749
E-post hans.rothenberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Huliganism

Skriftlig fråga 2006/07:634 av Rothenberg, Hans (m)

den 13 februari Fråga 2006/07:634 Huliganism av Hans Rothenberg (m) till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m) I Sverige har under en längre tid ordningsproblem i samband med fotbollsmatcher tyvärr varit alltför vanligt förekommande, problem som på senare tid också fått spridning

Inlämnad: 2007-02-13 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

VM i friidrott

Interpellation 2006/07:97 av Bodström, Thomas (s)

den 24 november Interpellation 2006/07:97 VM i friidrott av Thomas Bodström (s) till statsminister Fredrik Reinfeldt (m) Det blir inget friidrotts-VM i Sverige 2011 eller 2013. Häromdagen sade regeringen nej till att vara med och finansiera mästerskapet. Statsminister Fredrik Reinfeldt

Inlämnad: 2006-11-24 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: VM i friidrott

Infrastrukturen i Västra Götalandsregionen

Motion 2006/07:T393 av Hans Rothenberg (m)

Motion till riksdagen 2006/07:T393 av Hans Rothenberg (m) Infrastrukturen i Västra Götalandsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om betydelsen av fungerande infrastruktur i Västra Götaland. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2006/07:TU1 2006/07:TU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:T393 av Hans Rothenberg (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.