Hans Rothenberg(M)

Hans Rothenberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 226
Titel Affärsutvecklare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864749
E-post hans.rothenberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svensk konkurrenskraft

Interpellation 2011/12:247 av Ekström, Hans (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:247 Svensk konkurrenskraft av Hans Ekström (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Den del av svenskt näringsliv som lever på en internationell marknad får allt större problem. I min valkrets syns problemen i ökade varsel och oron är stor över att svensk forskning,

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk konkurrenskraft

Åtgärder för den svenska life science-branschen

Interpellation 2011/12:238 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:238 Åtgärder för den svenska life science-branschen av Ingela Nylund Watz (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Astra Zenecas beslut att lägga ned forskningsenheten i Södertälje är inte endast ett tungt besked för de anställda utan också ett hårt slag

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för den svenska life science-branschen

Regeringens relation till bankerna

Interpellation 2011/12:233 av Persson, Peter (S)

den 14 februari Interpellation 2011/12:233 Regeringens relation till bankerna av Peter Persson (S) till finansminister Anders Borg (M) Finansdepartementets statsråd och statsministern har vid ett antal tillfällen riktat uppmaningar till bankerna i fråga om bonusar och boräntor. Frågan

Inlämnad: 2012-02-14 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens relation till bankerna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.