Hans Rothenberg (M)

Hans Rothenberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 99
Titel Affärsutvecklare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864749
E-post hans.rothenberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot näringsutskottet 06- och EU-nämnden 10-. Suppleant kulturutskottet 06-10 och finansutskottet 10-14. Ledamot riksdagens överklagandenämnd 14-. Suppleant Riksdagens överklagandenämnd 10-14 och Överklagandenämnden för nämndemän 15-.
  • Föräldrar

    Claes Rothenberg och Git Rothenberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Polhemsgymnasiet i Göteborg, slutår 81. Samhällsvetenskap och ekonomi, Göteborgs universitet 81-85.
  • Anställningar

    Väktare, Argus Vakt, Göteborg 83-90. Säljare, Svensk Publikreklam, Göteborg 85-87. Projektledare/marknadschef/chef affärsutveckling, Svenska Mässan i Göteborg 87-. Egen verksamhet: Musicon Production HB 88-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Referensgruppen i Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare 16-17.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, bostadsförmedlingsnämnden 86-91 och byggnadsnämnden 92-98, Göteborgs kommun. Medborgarvittne 85-87. Revisor, Göteborgs Egnahems AB 86-96. Styrelseledamot, Göteborgs Spårvagnar AB 89-92 och Business Region Göteborg AB 03-. Regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 98-02. Ledamot, regionutvecklingsnämnden 98-02. Styrelseledamot, Musik i Väst 95-99, ordförande 99- 00, vice ordförande 01-06. Ledamot, Västsvenska Turistrådet AB 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice distriktsordförande, MUF i Göteborg 84-86. Styrelseledamot/vice ordförande, HTF-klubben på Svenska Mässan 90-98. Styrelseledamot, Medborgarskolan i Göteborg 94-98. Ordförande, Linnéstadens Moderater 94-99. Vice förbundsordförande, Moderaterna i Göteborg 00-11. Styrelseledamot, Uppdragshuset ekonomisk förening 07-13. Styrelseledamot, Sveriges Bussresearrangörer 13-. Ordförande, Egenanställningsföretagens Auktorisationsnämnd 16-.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift - Moderata ungdomsförbundet i Göteborg (05).
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arvoden i bolagsstyrelser

Interpellation 2016/17:595 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2016/17:595 Arvoden i bolagsstyrelser av Hans Rothenberg M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Den 20 juni 2017 slog Högsta förvaltningsdomstolen i en dom fast att styrelsearvode inte får ersättas mot faktura utan ska betalas ut som lön. Skatteverket kommenterade den 29 juni att man hädanefter

Inlämnad: 2017-08-16 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2016/17:595 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arvoden i bolagsstyrelser

Sveriges exportstrategi

Interpellation 2016/17:582 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2016/17:582 Sveriges exportstrategi av Hans Rothenberg M till Statsrådet Ann Linde S Sedan ett och ett halvt år tillbaka har Sverige en exportstrategi vars mål är att bidra till en ökad export men även att nå regeringens mål om Europas lägsta arbetslöshet år 2020. Trots en exportstrategi med 26 prioriterade

Inlämnad: 2017-06-21 Svarsdatum: 2017-09-07 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2016/17:582 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges exportstrategi

Företagskonkurser i byggbranschen

Interpellation 2016/17:581 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2016/17:581 Företagskonkurser i byggbranschen av Hans Rothenberg M till Statsrådet Peter Eriksson MP Siffror från kreditvärderingsföretaget UC visar att konkurserna inom byggbranschen ökat kraftigt under 2017 jämfört med förra året. Detta trots rådande högkonjunktur. Enligt Sveriges Byggindustrier är de

Inlämnad: 2017-06-20 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:581 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 70 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Företagskonkurser i byggbranschen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.