Hans Rothenberg (M)

Hans Rothenberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Affärsutvecklare
Född år 1961

Aktuella uppdrag

    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot näringsutskottet 06- och EU-nämnden 10-. Suppleant kulturutskottet 06-10 och finansutskottet 10-14. Ledamot riksdagens överklagandenämnd 14-. Suppleant Riksdagens överklagandenämnd 10-14 och Överklagandenämnden för nämndemän 15-.
  • Föräldrar

    Claes Rothenberg och Git Rothenberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Polhemsgymnasiet i Göteborg, slutår 81. Samhällsvetenskap och ekonomi, Göteborgs universitet 81-85.
  • Anställningar

    Väktare, Argus Vakt, Göteborg 83-90. Säljare, Svensk Publikreklam, Göteborg 85-87. Projektledare/marknadschef/chef affärsutveckling, Svenska Mässan i Göteborg 87-. Egen verksamhet: Musicon Production HB 88-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Referensgruppen i Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare 16-17.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, bostadsförmedlingsnämnden 86-91 och byggnadsnämnden 92-98, Göteborgs kommun. Medborgarvittne 85-87. Revisor, Göteborgs Egnahems AB 86-96. Styrelseledamot, Göteborgs Spårvagnar AB 89-92 och Business Region Göteborg AB 03-. Regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 98-02. Ledamot, regionutvecklingsnämnden 98-02. Styrelseledamot, Musik i Väst 95-99, ordförande 99- 00, vice ordförande 01-06. Ledamot, Västsvenska Turistrådet AB 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice distriktsordförande, MUF i Göteborg 84-86. Styrelseledamot/vice ordförande, HTF-klubben på Svenska Mässan 90-98. Styrelseledamot, Medborgarskolan i Göteborg 94-98. Ordförande, Linnéstadens Moderater 94-99. Vice förbundsordförande, Moderaterna i Göteborg 00-11. Styrelseledamot, Uppdragshuset ekonomisk förening 07-13. Styrelseledamot, Sveriges Bussresearrangörer 13-. Ordförande, Egenanställningsföretagens Auktorisationsnämnd 16-.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift - Moderata ungdomsförbundet i Göteborg (05).
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:66 Forskning och innovation på energiområdet för ekologisk hållbarhet, konkurrenskraft och försörjningstrygghet

Motion 2016/17:3577 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3577 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2016/17:66 Forskning och innovation på energiområdet för ekologisk hållbarhet, konkurrenskraft och försörjningstrygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fortsatta ansträngningar för


Utskottsberedning: 2016/17:NU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3577 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3577 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan - för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft

Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings- och forskningspolitiken


Utskottsberedning: 2016/17:NU9 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (33 yrkanden): 32 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 95 kB) Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 163 kB)

Life science och medtech

Motion 2016/17:3187 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3187 av Lars Hjälmered m.fl. M Life science och medtech Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en utvecklad samverkan mellan life science- och medtechnäringen, akademin och hälso- och sjukvården i syfte att tillgängliggöra forskning


Utskottsberedning: 2016/17:FiU7 2016/17:NU12 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3187 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3187 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.