Hans Rothenberg (M)

Hans Rothenberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 226
Titel Affärsutvecklare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864749
E-post hans.rothenberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Företagsamhet inom välfärdssektorn

Skriftlig fråga 2017/18:979 av Hans Rothenberg (M)

Fråga 2017/18:979 Företagsamhet inom välfärdssektorn av Hans Rothenberg M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Antalet företagsamma inom välfärdssektorn i Sverige har vuxit med i genomsnitt 4 procent per år under en femårsperiod. Under det senaste året sjönk dock tillväxten kraftigt. Nyföretagsamheten

Inlämnad: 2018-03-07 Svarsdatum: 2018-03-19 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:979 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 79 kB)

Regeringens rymdstrategi

Skriftlig fråga 2017/18:978 av Hans Rothenberg (M)

Fråga 2017/18:978 Regeringens rymdstrategi av Hans Rothenberg M till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Den av regeringen tidigare aviserade rymdstrategin är enligt uppgift försenad, vilket innebär att den inte kommer att kunna beredas av riksdagen under innevarande riksdagsår. Många av rymdnäringens företag har sett

Inlämnad: 2018-03-07 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:978 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 75 kB)

En exitskatt

Skriftlig fråga 2017/18:708 av Hans Rothenberg (M)

Fråga 2017/18:708 En exitskatt av Hans Rothenberg (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Den 29 november 2017 lämnade Skatteverket ett förslag till Finansdepartementet om utflyttningsbeskattning. Reglerna föreslås träda i kraft den 1 januari 2020, och promemorian är nu ute på remiss. Kortfattat går förslaget

Inlämnad: 2018-02-01 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:708 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.