Helena Bonnier (M)

Helena Bonnier (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-05

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-07-05 – 2018-03-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2017-07-05 – 2018-03-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 25 januari 2018 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:126 av Boriana Åberg (M) 18 december 2017 Sjöfartsverkets förslag på höjda farledsavgifter
Interpellationsdebatt 2017/18:158 av Helena Bonnier (M) 18 december 2017 Konkurrensneutrala transportslag

Rena vattendrag

Skriftlig fråga 2017/18:805 av Helena Bonnier (M)

Fråga 2017/18:805 Rena vattendrag av Helena Bonnier M till Statsrådet Tomas Eneroth S Totalt finns det ungefär 822 000 fritidsbåtar i Sverige. Av dem har 57 000 möjlighet att tömma sitt avfall i land. Det finns 16 000 fritidsbåtar som har möjlighet att behålla avfallet ombord och därefter välja var de vill släppa ut det,

Inlämnad: 2018-02-19 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:805 av Helena Bonnier (M) (pdf, 84 kB)

Den bortre tidsgränsen

Interpellation 2017/18:364 av Helena Bonnier (M)

Interpellation 2017/18:364 Den bortre tidsgränsen av Helena Bonnier M till Socialminister Annika Strandhäll S Genom fastställda tidpunkter för handläggning, utredning och planering av sjukpenningärenden har sjukskrivningsprocessen blivit mer aktiv. En mer aktiv sjukskrivningsprocess förbättrar förutsättningarna för att

Inlämnad: 2018-02-07 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:364 av Helena Bonnier (M) (pdf, 86 kB)

Den bortre tidsgränsen i sjukförsäkringen

Skriftlig fråga 2017/18:681 av Helena Bonnier (M)

Fråga 2017/18:681 Den bortre tidsgränsen i sjukförsäkringen av Helena Bonnier M till Socialminister Annika Strandhäll S Den 14 december förra året gav en majoritet i riksdagen genom ett tillkännagivande uttryck för sin vilja att regeringen ska återinföra den bortre tidsgränsen i sjukförsäkringen som en del i arbetet med

Inlämnad: 2018-01-30 Svarsdatum: 2018-02-07 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:681 av Helena Bonnier (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.