Helena Gellerman (L)

Helena Gellerman (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 302
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866102
E-post helena.gellerman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2019-03-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU13 16 maj 2019 Kollektivtrafik
Debatt om förslag 2018/19:TU11 11 april 2019 Yrkestrafik och taxi
Debatt om förslag 2018/19:TU5 4 april 2019 Infrastrukturfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU7 28 mars 2019 Trafiksäkerhet

med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen

Motion 2018/19:3010 av Anders Åkesson m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3010 av Anders Åkesson m.fl. C, L med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att pausa införandet av det europeiska trafikstyrningssystemet för tåg ERTMS


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3010 av Anders Åkesson m.fl. (C, L) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3010 av Anders Åkesson m.fl. (C, L) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. L Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Välfungerande kommunikationer och modern infrastruktur är grundläggande


Utskottsberedning: 2018/19:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L) (pdf, 99 kB)

Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny nationell hbtq-strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: UU 2018/19:AU8 2018/19:CU7 2018/19:KrU10 2018/19:KrU7 2018/19:KU27 2018/19:SfU16 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU13
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 20 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 139 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se