Henrik S Järrel (M)

Henrik S Järrel (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel mediekonsult
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-09-19 – 2006-10-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 2002-12-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2002-12-10 – 2003-12-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:417 av Järrel, Henrik S (m) 7 juni 2006 Passagerarfärjan M/S Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd) 7 juni 2006 Estonia
Debatt om förslag 2005/06:KU35 1 juni 2006 Sekretessfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:360 av Järrel, Henrik S (m) 8 maj 2006 Osund kommunal konkurrens

Regelförenkling

Skriftlig fråga 2005/06:1987 av Järrel, Henrik S (m)

den 9 augusti Fråga 2005/06:1987 av Henrik S Järrel (m) till näringsminister Thomas Östros (s) Regelförenkling Regeringen har under ett antal år velat visa sin goda vilja att söka förenkla de regelverk som styr företagandet, inte minst för små företag. Organ för detta ändamål har

Inlämnad: 2006-08-09 Besvarare: Thomas Östros (S)

Skopande flygplan eller brandbombare för effektiv brandbekämpning

Skriftlig fråga 2005/06:1960 av Järrel, Henrik S (m)

den 28 juli Fråga 2005/06:1960 av Henrik S Järrel (m) till försvarsminister Leni Björklund (s) Skopande flygplan eller brandbombare för effektiv brandbekämpning Redan har ett antal skogs- och gräsbränder härjat runtom i landet denna sommar. Brister i beredskap och effektiva räddningsresurser

Inlämnad: 2006-07-28 Besvarare: Leni Björklund (S)

Regelförenkling

Skriftlig fråga 2005/06:1935 av Järrel, Henrik S (m)

den 20 juli Fråga 2005/06:1935 av Henrik S Järrel (m) till näringsminister Thomas Östros (s) Regelförenkling Regeringen har under ett antal år velat visa sin goda vilja att söka förenkla de regelverk som styr företagandet, inte minst för små företag. Organ för detta ändamål har inrättats,

Inlämnad: 2006-07-20 Besvarare: Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.