Ilona Szatmari Waldau (V)

Ilona Szatmari Waldau (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 146
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ilona.waldau[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-03-08 –
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:UbU6 27 februari 2019 Lärosätenas lokalförsörjning
Debatt om förslag 2018/19:UbU1 19 december 2018 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning
Debatt om förslag 2018/19:UbU4 21 november 2018 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Utbildning och forskning

En hållbar sjukförsäkring

Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. V En hållbar sjukförsäkring 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Starka trygghetssystem måste vara generella 4Översyn av sjukförsäkringen 4.1En trygg och individanpassad sjukförsäkring 4.2Kvantitativa mål för sjukfrånvaron 4.3Rätten till


Utskottsberedning: 2018/19:SfU20

Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 111 kB)

Rättighetsbaserat flyktingmottagande byggt på välfärd

Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. V Rättighetsbaserat flyktingmottagande byggt på välfärd 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Hösten 2015 5 Ett mottagande baserat på rättigheter och välfärd 5.1 Bekämpa rasismen 6 Mottagandeutredningen 7 Feministisk


Utskottsberedning: 2018/19:AU7 2018/19:AU8 2018/19:FiU25 2018/19:SfU16 2018/19:SkU14 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU11 2018/19:UbU13 2018/19:UbU9

Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 113 kB) Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 204 kB)

Lärarbristen

Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. V Lärarbristen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör utredas hur förstelärarsystemet kan ersättas med andra möjligheter till karriärutveckling för lärare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2018/19:UbU12 2018/19:UbU13 2018/19:UbU9

Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.