Ingemar Nilsson (S)

Ingemar Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 76
Titel Ombudsman.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865906
E-post ingemar.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-06
    • Ledamot 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-04-06
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-17 – 2015-10-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 –
    • Personlig suppleant 2014-10-24 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 13-. Suppleant näringsutskottet 10-13, arbetsmarknadsutskottet 10-14, finansutskottet 14- och EU-nämnden 14-15 . Ledamot Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-. Personlig suppleant Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-16.
  • Utbildning

    Grundskola, IFU.
  • Anställningar

    Sågverksarbetare, Derome Såg AB 72-83. Ombudsman, Träindustriarbetareförbundet 83-87. Försäkringstjänsteman, områdeschef, marknadsansvarig, Folksam 87-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Västernorrland 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Försäkringskassan, Västernorrlands län 03-04. Ordförande, Försäkringsdelegationen Västernorrlands län 05-06. Ledamot, Polisstyrelsen, Västernorrlands län 11-. Ledamot, Energikommissionen. Ledamot, Regionpolisråd Nord. Ledamot, Patientskadenämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, Personalnämnden, Sundsvalls kommun 86-87. Ledamot, styrelsen för Stadsbacken AB 16-.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:98 Timmätning för aktiva elkonsumenter

Motion 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:98 Timmätning för aktiva elkonsumenter S2012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i ellagen 1997:857 med den ändringen att ikraftträdandet ska ske den 1 januari 2014. Motivering


Utskottsberedning: 2011/12:NU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 49 kB)

med anledning av prop. 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande

Motion 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande S4011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande och begär att regeringen återkommer


Utskottsberedning: 2011/12:NU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 51 kB)

Auktoriserade patentombuds rätt att företräda i den framtida Europeiska patentdomstolen

Skriftlig fråga 2011/12:265 av Nilsson, Ingemar (S)

den 20 december Fråga 2011/12:265 Auktoriserade patentombuds rätt att företräda i den framtida europeiska patentdomstolen av Ingemar Nilsson S till justitieminister Beatrice Ask M Arbetet med ett enhetligt patentskydd inom ramen för ett fördjupat samarbete mellan 25 medlemsstater inom EU går glädjande nog framåt.

Inlämnad: 2011-12-20 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.