Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

EU:s vapenempargo mot Indonesine

Skriftlig fråga 1999/2000:447 av Näslund, Ingrid (kd)

den 17 januari Fråga 1999/2000:447 av Ingrid Näslund kd till utrikesminister Anna Lindh om EU:s vapenembargo mot Indonesien I september förra året införde EU ett vapenembargo mot Indonesien strax efter Australien och USA. Skälet var de svåra oroligheterna efter valet i Östtimor den 8 augusti, då milisen med hjälp

Inlämnad: 2000-01-17 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

asyl för ryska judar

Skriftlig fråga 1999/2000:442 av Näslund, Ingrid (kd)

den 13 januari Fråga 1999/2000:442 av Ingrid Näslund kd till statsrådet Ulrica Messing om asyl för ryska judar Antisemitismen har aldrig varit utrotad i Ryssland. Den var stark under Sovjetperioden, trots att även en del judar var aktiva kommunister. I den pressade ekonomiska situation som nu råder i Ryssland letar

Inlämnad: 2000-01-13 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

med anledning av prop. 1999/2000:30 Det nya försvaret

Motion 1999/2000:Fö32 av Åke Carnerö m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fö32 av Carnerö, Åke kd med anledning av prop. 1999/2000:30 Det nya försvaret En aktiv försvars- och säkerhetspolitik Kristdemokraterna driver en aktiv försvars- och säkerhetspolitik där vi framför allt motiverar ett effektivt svenskt totalförsvar utifrån det svårförutsägbara säkerhetspolitiska


Utskottsberedning: ----------------1999/2000:FöU2
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.