Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post isabella.lovin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2018-12-31

  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi vid Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning vid Dramatiska institutet 92-94.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fördelning av biståndsmedel till regimnära organisationer

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1561 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Utrikesdepartementet Statsrådet Lövin Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1561 av Birgitta Olsson (L) Fördelning av biståndsmedel till regimnära organisationer Birgitta Olsson har frågat mig på vilket sätt Sverige ska förhindra att svenska biståndsmedel tilldelas regimnära organisationer i Syrien, och hur

Svarsdatum: 2016-09-14 Frågeställare: Birgitta Ohlsson (L)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1561 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 44 kB)

Situationen för flyktingar vid den jordanska gränsen

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1531 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Utrikesdepartementet Statsrådet Lövin Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1531 av Sofia Damm (KD) Situationen för flyktingar vid den jordanska gränsen Sofia Damm har frågat statsministern om han tagit upp situationen i ”the berm” med Jordaniens premiärminister Hani Mulki och kung Abdullah II, och vad överläggningen

Svarsdatum: 2016-09-09 Frågeställare: Sofia Damm (KD)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1531 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 39 kB)

Ekonomiskt stöd till den palestinska myndigheten

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1405 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Utrikesdepartementet Statsrådet Lövin Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1405 av Roland Utbult (KD) Ekonomiskt stöd till den palestinska myndigheten Roland Utbult har frågat utrikesministern när Sveriges regering ska kräva bättre insyn i det svenska ekonomiska stödet till den Palestinska myndigheten och kräva

Svarsdatum: 2016-06-29 Frågeställare: Roland Utbult (KD)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1405 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.