Isak From(S)

Isak From (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 138
Titel Driftstekniker.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865682
E-post isak.from[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2017-03-14 –
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:410 av From, Isak (S) 17 juni 2011 Inlandsbanan som en nationell möjlighet
Interpellationsdebatt 2010/11:414 av From, Isak (S) 7 juni 2011 Skapande skolas eventuella mervärde för alla elever
Interpellationsdebatt 2010/11:216 av From, Isak (S) 15 mars 2011 Likvärdig tillgänglighet till specialistsjukvård
Interpellationsdebatt 2010/11:147 av From, Isak (S) 1 februari 2011 Pensionssystemet för scenkonsten

Antalet vargar i Sverige

Interpellation 2017/18:83 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:83 Antalet vargar i Sverige av Lars Beckman (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Ska vi ha en vargstam i Sverige, vilket Sveriges riksdag har beslutat om, är det viktigt att vi har en rovdjurspolitik som har en folklig acceptans och ett brett stöd, även utanför Stockholm och framför

Inlämnad: 2017-10-27 Svarsdatum: 2017-11-14 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:83 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet vargar i Sverige

Nordiska kommunikationer för ökat samarbete

Motion 2017/18:2132 av Isak From och Marie-Louise Rönnmark (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2132 av Isak From och Marie-Louise Rönnmark (båda S) Nordiska kommunikationer för ökat samarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över Kvarkentrafikens betydelse för norra och mellersta Skandinavien


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2132 av Isak From och Marie-Louise Rönnmark (båda S) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:2132 av Isak From och Marie-Louise Rönnmark (båda S) (pdf, 86 kB)

Förutsättningar för förvaltning av det rullande kulturarvet

Motion 2017/18:2693 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2693 av Isak From m.fl. (S) Förutsättningar för förvaltning av det rullande kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av samverkan för bevarandet av det rullande kulturarvet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Med


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:2693 av Isak From m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2693 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.