Jabar Amin (MP)

Jabar Amin (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 108
Titel Statsvetare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866430
E-post jabar.amin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-03-12 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-03-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-16. Suppleant konstitutionsutskottet 10-14.
  • Utbildning

    Matematikerlinjen, Umeå universitet 86-89. Fil.mag. statsvetenskap, Umeå universitet 96.
  • Anställningar

    Tolk. Handläggare. Projektledare. Verksamhetschef.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationverkets styrelse 03-08. Ledamot, Kommundemokratiutredningen 01 och Pressutredningen 04-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 06-10, ersättare 10-11. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ledamot, för- och grundskolenämnden 02-06. Ersättare, Svenska Kommunförbundet 03-06.
  • Litteratur

    Artiklar om samhällsfrågor.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Turkiets invasion av Afrin

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:352 Turkiets invasion av Afrin av Jonas Sjöstedt V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet har anfallit den syriska regionen Afrin. Detta har skett helt oprovocerat och utan stöd i folkrätten. Civilbefolkningen lider svårt när turkiskt stridsflyg bombar byar, städer och flyktingläger. Många

Inlämnad: 2018-01-31 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets invasion av Afrin

Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2017/18:333 Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S Under de senaste åren har den turkiska staten med Recep Tayyip Erdoğ​an i spetsen inför hela världen gjort sig skyldig till upprepade folkrättsbrott. I september 2016 angrep den turkiska

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien

Interpellation 2017/18:331 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2017/18:331 Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Under det sedan flera år pågående inbördeskriget i Syrien blev IS/Daish väl känt som ett brutalt och kvinnofientligt mördarband, som påstod sig utifrån islam och sharia

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:331 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.