Jabar Amin (MP)

Jabar Amin (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Statsvetare.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-03-12 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-03-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-16. Suppleant konstitutionsutskottet 10-14.
  • Utbildning

    Matematikerlinjen, Umeå universitet 86-89. Fil.mag. statsvetenskap, Umeå universitet 96.
  • Anställningar

    Tolk. Handläggare. Projektledare. Verksamhetschef.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationverkets styrelse 03-08. Ledamot, Kommundemokratiutredningen 01 och Pressutredningen 04-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 06-10, ersättare 10-11. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ledamot, för- och grundskolenämnden 02-06. Ersättare, Svenska Kommunförbundet 03-06.
  • Litteratur

    Artiklar om samhällsfrågor.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skolinspektionens mandat att granska skolors ekonomi

Skriftlig fråga 2012/13:737 av Amin, Jabar (MP)

den 3 september Fråga 2012/13:737 Skolinspektionens mandat att granska skolors ekonomi av Jabar Amin MP till utbildningsminister Jan Björklund FP De senaste månadernas händelser på skolområdet har aktualiserat behovet av ett stramare regelverk på flera plan. Skolinspektionen har under de senaste veckorna vid olika

Inlämnad: 2013-09-03 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skattebetalarnas kostnader i samband med friskolors konkurser

Skriftlig fråga 2012/13:693 av Amin, Jabar (MP)

den 8 augusti Fråga 2012/13:693 Skattebetalarnas kostnader i samband med friskolors konkurser av Jabar Amin MP till utbildningsminister Jan Björklund FP Skolkoncernen John Bauers JB:s konkurs tidigare i år lämnade tusentals elever, lärare och skolledare med stor oro inför sommaren. Konkursen blottlade stora brister

Inlämnad: 2013-08-08 Besvarare: Jan Björklund (FP)

med anledning av prop. 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Förslag till riksdagsbeslut 1.Riksdagen beslutar om ändrade ramar enligt tabellen i motionen. 2.Riksdagen avslår propositionen i fråga om anslaget 4:1 och ger regeringen till känna vad som anförs i motionen om behovet av en konsekvensbeskrivning innan ett nytt förslag läggs fram. Anslagsfördelning Utg.omr. Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2012/13:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.