Jabar Amin (MP)

Jabar Amin (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Statsvetare.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-03-12 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-03-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-16. Suppleant konstitutionsutskottet 10-14.
  • Utbildning

    Matematikerlinjen, Umeå universitet 86-89. Fil.mag. statsvetenskap, Umeå universitet 96.
  • Anställningar

    Tolk. Handläggare. Projektledare. Verksamhetschef.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationverkets styrelse 03-08. Ledamot, Kommundemokratiutredningen 01 och Pressutredningen 04-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 06-10, ersättare 10-11. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ledamot, för- och grundskolenämnden 02-06. Ersättare, Svenska Kommunförbundet 03-06.
  • Litteratur

    Artiklar om samhällsfrågor.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den turkiska regeringens agerande

Interpellation 2014/15:765 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2014/15:765 Den turkiska regeringens agerande av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S Den 7 juni 2015 var det parlamentsval i Turkiet. Den turkiske presidenten Recep Tayyip Erdogan hade förväntat sig att hans parti AKP skulle få majoritet nog för att kunna ändra konstitutionen och stärka

Inlämnad: 2015-09-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2014/15:765 av Jabar Amin (MP) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska regeringens agerande

Basservice ska garanteras för landsbygden

Motion 2014/15:1970 av Jabar Amin (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1970 av Jabar Amin MP Basservice ska garanteras för landsbygden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska ta fram en strategi som garanterar basservice. Motivering För att människor ska kunna bo och


Utskottsberedning: 2014/15:NU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1970 av Jabar Amin (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1970 av Jabar Amin (MP) (pdf, 64 kB)

Höjning av mineralavgiften

Motion 2014/15:1661 av Jabar Amin och Marco Venegas (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1661 av Jabar Amin och Marco Venegas MP Höjning av mineralavgiften Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en avsevärd höjning av mineralavgiften. Motivering Våra gruvor är viktiga för vårt land. De bidrar till att säkra


Utskottsberedning: 2014/15:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1661 av Jabar Amin och Marco Venegas (MP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1661 av Jabar Amin och Marco Venegas (MP) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.