Jabar Amin (MP)

Jabar Amin (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Statsvetare.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-03-12 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-03-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-16. Suppleant konstitutionsutskottet 10-14.
  • Utbildning

    Matematikerlinjen, Umeå universitet 86-89. Fil.mag. statsvetenskap, Umeå universitet 96.
  • Anställningar

    Tolk. Handläggare. Projektledare. Verksamhetschef.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationverkets styrelse 03-08. Ledamot, Kommundemokratiutredningen 01 och Pressutredningen 04-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 06-10, ersättare 10-11. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ledamot, för- och grundskolenämnden 02-06. Ersättare, Svenska Kommunförbundet 03-06.
  • Litteratur

    Artiklar om samhällsfrågor.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den turkiska arméns angrepp i Syrien

Interpellation 2015/16:779 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2015/16:779 Den turkiska arméns angrepp i Syrien av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S Allt fler oberoende källor talar om och visar bevis på den turkiska regimens och Erdoğans stöd till terrororganisationen Islamiska staten, IS. Den stora turkiska dagstidningen Jumhuryet och Syriska

Inlämnad: 2016-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:779 av Jabar Amin (MP) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska arméns angrepp i Syrien

Att ställa Erdogan inför internationell domstol för brott mot mänskligheten

Interpellation 2015/16:399 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2015/16:399 Att ställa Erdoğan inför internationell domstol för brott mot mänskligheten av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S När den turkiske presidenten Recep Tayyip Erdoğan inte fick det valresultat som kunde ge honom sultanställning inledde han i somras en mycket repressiv politik.

Inlämnad: 2016-02-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:399 av Jabar Amin (MP) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Att ställa Erdogan inför internationell domstol för brott mot mänskligheten

Turkiskt EU-medlemskap

Interpellation 2015/16:394 av Tina Acketoft (L)

Interpellation 2015/16:394 Turkiskt EU-medlemskap av Tina Acketoft L till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet ansökte om EU-medlemskap redan 1987. Det dröjde till 2005 innan unionen inledde samtal med landet angående ett eventuellt framtida medlemskap. Det stod redan från början klart att landet hade en lång väg

Inlämnad: 2016-02-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:394 av Tina Acketoft (L) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiskt EU-medlemskap

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.