Jan Björklund (L)

Jan Björklund (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 28
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864147
E-post jan.bjorklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 –
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesnämnden 14- och krigsdelegationen 14-. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet/Utbildningsdepartementet 061006-070911. Statsråd och chef (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 070911-141003, vice statsminister 101006-141003.
  • Föräldrar

    Handlanden Arne B. Björklund och Ragna Björklund, f. Olsrud.
  • Utbildning

    Officersexamen 85.
  • Anställningar

    Yrkesofficer 82-94. Borgarråd, Stockholm 94. Oppositionsborgarråd, Stockholm 94-98. Skolborgarråd, Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd, Stockholm 02.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolstyrelsen, Stockholms kommun 91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Liberalerna 15-.
  • Litteratur

    En våg av frihet (96, antologi), Skolstart (02, tillsammans med Lars Leijonborg) och Våra drömmars skola (06, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Uttalande om utomrättsliga avrättningar

Interpellation 2015/16:258 av Jan Björklund (L)

Interpellation 2015/16:258 Uttalande om utomrättsliga avrättningar av Jan Björklund L till Utrikesminister Margot Wallström S Regeringens erkännande av Palestina den 30 oktober 2014 motiverades med att det skulle möjliggöra för Sverige att ställa högre krav på regionens ledarskap. När utrikesministern under fredagens

Inlämnad: 2015-12-07 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:258 av Jan Björklund (L) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Uttalande om utomrättsliga avrättningar

Att återkalla beslut om statlig samordnare för Bromma flygplats

Interpellation 2014/15:206 av Jan Björklund (FP)

Interpellation 2014/15:206 Att återkalla beslut om statlig samordnare för Bromma flygplats av Jan Björklund FP till Statsminister Stefan Löfven S Bromma flygplats är av avgörande betydelse för företag, jobb och tillväxt i hela Sverige. Den 18 december fattade riksdagen beslut om att en förhandlingsperson med syfte att

Inlämnad: 2015-01-09 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:206 av Jan Björklund (FP) (pdf, 115 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Att återkalla beslut om statlig samordnare för Bromma flygplats

Bromma flygplats

Interpellation 2014/15:205 av Jessica Rosencrantz (M)

Interpellation 2014/15:205 Bromma flygplats av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Anna Johansson S Under hösten deklarerade den rödgröna regeringen att om en kommun så begär ska en förhandlingsperson utses för att samordna kontakter med kommuner som vill bygga bostäder på citynära flygplatsmark. Uppenbart var att den

Inlämnad: 2015-01-07 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:205 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bromma flygplats

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.