Jan Björklund (L)

Jan Björklund (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 28
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864147
E-post jan.bjorklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 –
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesnämnden 14- och krigsdelegationen 14-. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet/Utbildningsdepartementet 061006-070911. Statsråd och chef (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 070911-141003, vice statsminister 101006-141003.
  • Föräldrar

    Handlanden Arne B. Björklund och Ragna Björklund, f. Olsrud.
  • Utbildning

    Officersexamen 85.
  • Anställningar

    Yrkesofficer 82-94. Borgarråd, Stockholm 94. Oppositionsborgarråd, Stockholm 94-98. Skolborgarråd, Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd, Stockholm 02.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolstyrelsen, Stockholms kommun 91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Liberalerna 15-.
  • Litteratur

    En våg av frihet (96, antologi), Skolstart (02, tillsammans med Lars Leijonborg) och Våra drömmars skola (06, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Universitetens demokratiska roll

Svar på skriftlig fråga 2013/14:768 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister

Dnr U2014/4926/UH Utbildningsdepartementet Utbildningsministern och vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:768 av Gunilla Svantorp (S) Universitetens demokratiska roll Gunilla Svantorp har frågat mig med anledning av Karlstads universitets beslut om begränsning av den politiska debatten,

Svarsdatum: 2014-09-05 Frågeställare: Gunilla Svantorp (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:768 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister (docx, 40 kB)

Likvärdig läxhjälp för alla

Svar på skriftlig fråga 2013/14:763 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister

Dnr U2014/4922/S Utbildningsdepartementet Utbildningsministern och vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:763 av Peter Persson (S) Likvärdig läxhjälp för alla Peter Persson har frågat om jag är beredd att vidta åtgärder för att se till att läxhjälpsföretagens marknad upphör och likvärdigheten

Svarsdatum: 2014-09-05 Frågeställare: Peter Persson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:763 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister (docx, 40 kB)

Ekonomiska förutsättningar för spetsutbildningar i teoretiska ämnen

Svar på skriftlig fråga 2013/14:748 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister

Dnr U2014/4718/GV Utbildningsdepartementet Utbildningsministern och vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:748 av Ulf Holm (MP) Ekonomiska förutsättningar för spetsutbildningar i teoretiska ämnen Ulf Holm har frågat mig om jag avser att agera så att spetsutbildningar i teoretiska ämnen får

Svarsdatum: 2014-08-27 Frågeställare: Ulf Holm (MP)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:748 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister (docx, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.