Jan Björklund (L)

Jan Björklund (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 28
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864147
E-post jan.bjorklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 –
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesnämnden 14- och krigsdelegationen 14-. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet/Utbildningsdepartementet 061006-070911. Statsråd och chef (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 070911-141003, vice statsminister 101006-141003.
  • Föräldrar

    Handlanden Arne B. Björklund och Ragna Björklund, f. Olsrud.
  • Utbildning

    Officersexamen 85.
  • Anställningar

    Yrkesofficer 82-94. Borgarråd, Stockholm 94. Oppositionsborgarråd, Stockholm 94-98. Skolborgarråd, Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd, Stockholm 02.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolstyrelsen, Stockholms kommun 91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Liberalerna 15-.
  • Litteratur

    En våg av frihet (96, antologi), Skolstart (02, tillsammans med Lars Leijonborg) och Våra drömmars skola (06, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Riksdagen beslutar att avslå regeringens förslag att


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20 2015/16:KU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 323 kB) Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 612 kB)

Uttalande om utomrättsliga avrättningar

Interpellation 2015/16:258 av Jan Björklund (L)

Interpellation 2015/16:258 Uttalande om utomrättsliga avrättningar av Jan Björklund L till Utrikesminister Margot Wallström S Regeringens erkännande av Palestina den 30 oktober 2014 motiverades med att det skulle möjliggöra för Sverige att ställa högre krav på regionens ledarskap. När utrikesministern under fredagens

Inlämnad: 2015-12-07 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:258 av Jan Björklund (L) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Uttalande om utomrättsliga avrättningar

600 000 fler jobb - Liberala reformer för Sverige

Motion 2015/16:3244 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2015/16:3244 av Jan Björklund m.fl. FP 600 000 fler jobb Liberala reformer för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen s. 532Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet


Utskottsberedning: 2015/16:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2015/16:3244 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 1160 kB) Motion 2015/16:3244 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 1238 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.