Jan Lindholm(MP)

Jan Lindholm (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 21
Titel Förskollärare.
Född år 1951
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864443
E-post jan.lindholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-15 – 2018-09-24
    • Ersättare 2004-08-16 – 2004-11-14
    • Ersättare 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-11-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-09-14 – 2004-11-14
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Antibiotikaresistens

Motion 2016/17:2634 av Jan Lindholm (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2634 av Jan Lindholm (MP) Antibiotikaresistens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av snabba åtgärder mot den ökande utbredningen av antibiotikaresistens och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2016/17:MJU24 2016/17:MJU8 2016/17:SoU7 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 1 avslag, 6 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2634 av Jan Lindholm (MP) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:2634 av Jan Lindholm (MP) (pdf, 75 kB)

Fri motionsrätt i riksdagen

Motion 2016/17:2635 av Jan Lindholm och Jabar Amin (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2635 av Jan Lindholm och Jabar Amin (båda MP) Fri motionsrätt i riksdagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återkomma med lagförslag som innebär att den allmänna motionstiden upphävs och att det i stället införs en generell


Utskottsberedning: 2016/17:KU18

Motion 2016/17:2635 av Jan Lindholm och Jabar Amin (båda MP) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:2635 av Jan Lindholm och Jabar Amin (båda MP) (pdf, 72 kB)

Förbud mot atomvapen

Motion 2016/17:1302 av Jan Lindholm (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1302 av Jan Lindholm (MP) Förbud mot atomvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett totalförbud genom lagstiftning mot införsel och förvaring av atomvapen i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UU

Motion 2016/17:1302 av Jan Lindholm (MP) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:1302 av Jan Lindholm (MP) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.