Jan R Andersson(M)

Jan R Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 91
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865006
E-post jan.r.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:FöU13 8 juni 2017 Ökad kärnsäkerhet
Interpellationsdebatt 2016/17:503 av Jan R Andersson (M) 29 maj 2017 Landets deltidsbrandkårer
Interpellationsdebatt 2016/17:502 av Jan R Andersson (M) 29 maj 2017 Torka och tillgången till grundvatten
Debatt om förslag 2016/17:FöU4 18 maj 2017 Vissa frågor om Försvarsmaktens personal

Exitstrategin för den svenska styrkan i Irak

Skriftlig fråga 2017/18:111 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:111 Exitstrategin för den svenska styrkan i Irak av Jan R Andersson (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sverige bidrar för närvarande med en styrka om upp till 70 personer i den internationella koalitionen mot Islamiska staten (IS/Daish). Syftet med det svenska styrkebidraget är att utbilda

Inlämnad: 2017-10-17 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:111 av Jan R Andersson (M) (pdf, 78 kB)

Bensinmackar och lanthandlare på landsbygden

Motion 2017/18:2934 av Jan R Andersson (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2934 av Jan R Andersson (M) Bensinmackar och lanthandlare på landsbygden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur informationen om och koordineringen av landsbygdsstöd till kommersiell service på landsbygden kan förbättras


Utskottsberedning: AU 2017/18:NU2

Motion 2017/18:2934 av Jan R Andersson (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2934 av Jan R Andersson (M) (pdf, 59 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1

Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.