Jan R Andersson (M)

Jan R Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 12
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865006
E-post jan.r.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Midskogsskolan i Luleå, slutår 91. Militärtjänst och reservofficersutbildning Ing 3/Arméns fältarbetscentrum, Eksjö, slutår 93. Studier vid Luleå tekniska högskola och Umeå universitet 94-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerbottens läns landsting 96-98. Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 92-94. Kommunfullmäktig, Kalmar 02-. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 02-06. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar läns styrelse.
  • Bostadsort

    Kalmar
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialutskottet 06-11, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 11-14 och försvarsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-10 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant EU-nämnden 07-10 och OSSE- delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Företagaren Stig-Arne Andersson och Birgit Andersson, f. Hansson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kreditkrisen och småföretagen

Skriftlig fråga 2008/09:196 av Andersson, Jan R (m)

den 30 oktober Fråga 2008/09:196 Kreditkrisen och småföretagen av Jan R Andersson m till finansminister Anders Borg m Regeringens hantering av den internationella finanskrisen har hittills i alla delar skötts på ett föredömligt sätt genom tydliga signaler genom bland annat insättningsgarantier och en europeisk

Inlämnad: 2008-10-30 Besvarare: Mats Odell (KD)

Tillgång på tillförlitlig och billig elkraft

Skriftlig fråga 2008/09:135 av Andersson, Jan R (m)

den 24 oktober Fråga 2008/09:135 Tillgång på tillförlitlig och billig elkraft av Jan R Andersson m till näringsminister Maud Olofsson c Tillgången på tillförlitlig och billig elkraft är en förutsättning för den svenska basindustrins möjligheter att även fortsättningsvis vara konkurrenskraftig. För närvarande råder

Inlämnad: 2008-10-24 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Fortsatta reformer för lokala vin- och spritprodukter

Skriftlig fråga 2008/09:85 av Andersson, Jan R (m)

den 13 oktober Fråga 2008/09:85 Fortsatta reformer för lokala vin- och spritprodukter av Jan R Andersson m till statsrådet Maria Larsson kd De lokala svenska tillverkarna av vin och spritdrycker, så kallade gårdsbryggerier, har ofta en pressad ekonomisk situation och svårt att få avsättning för sina lokala produkter.

Inlämnad: 2008-10-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.