Janine Alm Ericson (MP)

Janine Alm Ericson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 300
Titel Företagare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post janine.alm.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2019-02-07 –
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-07
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-02-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-02-07 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-02-07 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2019-02-15 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-12-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, försvarsutskottet 14- och EU-nämnden 16-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 14.
  • Föräldrar

    Peter Carlander och Jill Alm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alingsås, slutår 92. Universitetsstudier, Örebro, Göteborg, Uppsala 93-98.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, ASAB Vårdare på gruppboende, Alingsås kommun. Tågvärd, Västtrafik. Taxichaufför och företagare i handelsbolag. Ansvarig för internationella kontakter, Globträdet. Ekonomiansvarig, Speedheater System AB. Politisk sekreterare, Västra Götalandsregionen 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén för översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Alingsås 06-10. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott, Alingsås 10-14. Regionfullmäktig, Västra Götaland 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MP Alingsås 06-15. Sammankallande, MP VG Norra valkretsen 09-15. Ersättare/ordinarie, Miljöpartiet VG:s styrelse 08-10. Sammankallande, Miljöpartiet VG Västra valkretsen 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

SJ:s samhällsuppdrag

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. MP SJ:s samhällsuppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om SJ:s samhällsuppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att SJ inte ska ge någon vinstutdelning


Utskottsberedning: 2016/17:NU4 2016/17:TU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (pdf, 84 kB)

Nya slussar i Trollhätte kanal

Motion 2016/17:1863 av Stina Bergström och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1863 av Stina Bergström och Janine Alm Ericson båda MP Nya slussar i Trollhätte kanal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om investeringar i nya slussar i Trollhätte kanal och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje år färdas närmare


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1863 av Stina Bergström och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:1863 av Stina Bergström och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 70 kB)

Hemlösa EU-medborgare

Motion 2016/17:1314 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1314 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson båda MP Hemlösa EU-medborgare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder kring hemlösa EU-medborgare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under ett antal år har vi sett en ökning av


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1314 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:1314 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.