Jeff Ahl(SD)

Jeff Ahl (SD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 333
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865148
E-post jeff.ahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-10-01 – 2017-10-31
    • Ordinarie 2017-07-01 – 2017-09-30
    • Ledig 2017-05-15 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2016-07-29 – 2017-05-14
    • Ledig 2016-01-11 – 2016-07-28
    • Ordinarie 2015-03-11 – 2016-01-10
    • Ledig 2015-02-03 – 2015-03-10
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-02-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:619 av Jeff Ahl (SD) 26 september 2017 Dödsfall i sjukvården
Frågestund 21 september 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2016/17:478 av Jeff Ahl (SD) 9 maj 2017 Uppräkning av skatt på bränslen
Interpellationsdebatt 2016/17:407 av Jeff Ahl (SD) 21 april 2017 Åtgärder mot subversiv kriminell verksamhet

Totalförsvarskunskap i högstadiet

Motion 2017/18:486 av Jeff Ahl (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:486 av Jeff Ahl (SD) Totalförsvarskunskap i högstadiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om totalförsvarskunskap i högstadiet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Totalförsvarskunskap i högstadiet Civilt försvar


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:486 av Jeff Ahl (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:486 av Jeff Ahl (SD) (pdf, 63 kB)

Nordiskt vägval

Motion 2017/18:490 av Jeff Ahl (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:490 av Jeff Ahl (SD) Nordiskt vägval Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige omedelbart bör inleda omförhandlingar om sitt medlemskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: KU NU UU

Motion 2017/18:490 av Jeff Ahl (SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:490 av Jeff Ahl (SD) (pdf, 85 kB)

Alkoholservering i Svenska Hockeyligan (SHL)

Motion 2017/18:549 av Dennis Dioukarev m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:549 av Dennis Dioukarev m.fl. (SD) Alkoholservering i Svenska Hockeyligan (SHL) Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda huruvida starköl ska tillåtas säljas och konsumeras vid utvalda sektioner under vissa idrottsevent och


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:549 av Dennis Dioukarev m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:549 av Dennis Dioukarev m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.