Jenny Bengtsson(V)

Jenny Bengtsson (V)

Tillgänglig ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1983

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-07-27

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-05-12 – 2016-07-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2016-06-20 – 2016-07-27
    • Extra suppleant 2016-05-13 – 2016-06-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2016-06-20 – 2016-07-27
    • Extra suppleant 2016-05-13 – 2016-06-16
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2016-06-20 – 2016-07-27
    • Extra suppleant 2016-05-13 – 2016-06-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av skr. 2015/16:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2015

Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V) med anledning av skr. 2015/16:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2015 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Första AP-fonden bör omvandlas till en fond för samhällsnyttiga


Utskottsberedning: 2016/17:FiU6
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 90 kB)

Skydd av sysselsättningsgraden

Skriftlig fråga 2015/16:1318 av Jenny Bengtsson (V)

Fråga 2015/16:1318 Skydd av sysselsättningsgraden av Jenny Bengtsson (V) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Det anställningsskydd som i dag finns i lagen om anställningsskydd (LAS) skyddar anställningen som sådan i arbetsbristsituationer genom turordningsregler och återanställningsrätt.

Inlämnad: 2016-06-02 Svarsdatum: 2016-06-15 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1318 av Jenny Bengtsson (V) (pdf, 78 kB)

Fackföreningarnas rätt att inhämta information kontra skyddet av den personliga integriteten

Skriftlig fråga 2015/16:1317 av Jenny Bengtsson (V)

Fråga 2015/16:1317 Fackföreningarnas rätt att inhämta information kontra skyddet av den personliga integriteten av Jenny Bengtsson (V) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) I Sverige finns i huvudsak ingen allmän lagstiftning om arbets- och anställningsvillkor. Detta regleras i stället

Inlämnad: 2016-06-02 Svarsdatum: 2016-06-15 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1317 av Jenny Bengtsson (V) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.