Jimmy Ståhl(SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 300
Titel Hamnarbetare
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU5 24 januari 2018 Cykelfrågor
Debatt om förslag 2017/18:TU1 8 december 2017 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Debatt om förslag 2016/17:TU16 1 juni 2017 Cykelfrågor
Debatt om förslag 2016/17:TU14 27 april 2017 Väg- och fordonsfrågor

Backaundantaget

Skriftlig fråga 2017/18:795 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2017/18:795 Backaundantaget av Jimmy Ståhl (SD) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Den 1 januari 2013 infördes trängselskatt i Göteborg, en skatt för att minska trafiken. Under 2013 påbörjades även ett arbete med att försöka få till ett undantag för de boende i Backa, då det upplevdes att stationerna

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:795 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 85 kB)

Trafikanalys

Skriftlig fråga 2017/18:550 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2017/18:550 Trafikanalys av Jimmy Ståhl (SD) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Partnersamverkan för en förbättrad kollektivtrafik framförde nyligen kritik mot Trafikanalys gällande dess officiella kollektivtrafikstatistik. Trafikanalys har nu svarat och anser att branschorganisationens kritik i stora delar

Inlämnad: 2017-12-22 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:550 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen

Motion 2017/18:3934 av Per Klarberg och Jimmy Ståhl (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3934 av Per Klarberg och Jimmy Ståhl (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen fortlöpande och med högre geografisk detaljrikedom ska följa upp Postnords


Utskottsberedning: 2017/18:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3934 av Per Klarberg och Jimmy Ståhl (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3934 av Per Klarberg och Jimmy Ståhl (båda SD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.